Łukasz Kretek

Poznaj naszych zawodników: Łukasz Kretek

Od jak dawna biegasz i jak dużo zajmuje Ci to czasu?

Moja przygoda z bieganiem zaczęła się w lipcu 2015 roku, więc to już ponad 4 lata. Chociaż trzeba przyznać, że pierwszy rok charakteryzował się bardzo chaotycznymi, nieprzemyślanymi i nieregularnymi treningami, bowiem nie miałem wtedy nikogo, kto mógłby dać mi cenne wskazówki. Aktualnie dzięki pomocy mojego trenera, który zapanował nad tym treningowym chaosem, trenuję od czterech do sześciu razy w tygodniu.

Kiedy zacząłeś współpracę z obecnym trenerem?

Od początku 2017 roku moim bieganiem „zaopiekował się” Mateusz Wolnik. Początkowo zacząłem uczestniczyć w lokalnie prowadzonych przez niego zajęciach Akademii Biegania, która potem przeistoczyła się w grupę biegową „Aktywni Lyski” . Z czasem moja ambicja i chęć bycia coraz lepszym doprowadziła mnie do współpracy z Mateuszem, który zaczął mi pisać plany treningowe. Stał się moim trenerem i motywatorem. Dzięki niemu zrobiłem ogromny postęp.

Jaka rada dana przez trenera była najcenniejsza?

Mateusz przez te wszystkie lata dał mi wiele cennych rad i wskazówek, Jednak w pamięci najbardziej utkwiła mi jego sugestia, że regeneracja jest niesamowicie ważna. Po ciężkim treningu należy się chwila odpoczynku.
 
Łukasz Kretek na podium
Łukasz na pierwszym miejscu podium w kategorii wiekowej podczas IV Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego. Fot.: kolekcja prywatna.
Z jakiego wyniku lub startu jesteś najbardziej zadowolony?
Najbardziej satysfakcjonuje mnie start w IV Kuźniańskim Półmaratonie Leśnym. Udało mi się wtedy ustanowić swój rekord życiowy z czasem 1:24:48, co dało mi pierwsze miejsce w kategorii wiekowej.
 
Jesteśmy już u schyłku tego sezonu, więc pewnie myśli uciekają do roku 2020. Jaki jest Twój najważniejszy cel na kolejny sezon?
Rok 2019 był dla mnie bardzo wymagający i niezwykle intensywny (poprawiłem wyniki na dystansie od 5 do 21 km), a przed sobą mam jeszcze dwa starty, po czym czeka mnie roztrenowanie. Jednakże od jakiegoś czasu planuję najważniejszy start w przyszłym sezonie. Jest nim udział w królewskim dystansie, co będzie wisienką na torcie kariery biegacza. O starcie w maratonie marzyłem od dawna i bardzo mnie cieszy, że to marzenie w końcu może się spełnić.
 
Czy poza bieganiem uprawiałeś lub nadal uprawiasz inną dyscyplinę sportu?
Od czasu do czasu lubię popływać, to mnie odpręża i relaksuje. Czasami będąc na basenie w ramach regeneracji korzystam z sauny. W sezonie letnim, gdy pogoda dopisuje, rekreacyjnie jeżdżę na rowerze.
 
Łukasz na wycieczce górskiej z trenerem Mateuszem. Fot.: kolekcja prywatna.
Co sprawiło, że wybrałeś bieganie na swoją pasję?
Wszystko zaczęło się od tego, że ważyłem 96 kg i chciałem coś z tym zrobić. Początkowo były to pierwsze niewinne wybiegania w las, tylko po to, żeby schudnąć. Nie miałem wtedy butów, ani sportowej odzieży. Założyłem zwykłe trampki, krótkie spodenki, T-shirt no i… zaczęło się. Byłem naprawdę podekscytowany, że udało się przebiec kawałek drogi bez odpoczynku. Stopniowo wydłużałem dystans biegu. Sprawiało mi to dużą przyjemność. Kilogramy spadały, a ja biegałem z coraz większym uśmiechem na ustach. Bieganie stało się moim hobby, czułem że powoli się od niego uzależniam. Nie przeszkadzało nawet zmęczenie po pracy – na bieganie zawsze miałem czas i chęci. Bieganie daje mi niesamowitą energię. W trakcie biegu czuję się jak ryba w wodzie. Owszem, wymaga wielu wyrzeczeń, poświęceń oraz zdarzają się kontuzje czy gorsze dni, ale ostatecznie dochodzę do wniosku, że nie mogę bez niego żyć. Gdy ludzie odpowiadają co robię w wolnym czasie odpowiadam: biegam!
 
Co lubisz robić poza uprawianiem sportu i czy też poświecasz temu tak dużo czasu?
Staram się nie skupiać jedynie na sporcie, a poświęcać czas żonie, rodzinie oraz znajomym. Aczkolwiek w wielu sytuacjach lubię łączyć jedno z drugim np. podczas pieszych wędrówek po górach. Oprócz tego lubię posłuchać dobrej muzyki, szczególnie na żywo.
 

PROGRES WYNIKÓW ŁUKASZA

DystansPrzed treningiem z MateuszemJako zawodnik Mateusza
5 km22:2518:33
10 km48:0438:16
Półmaraton2:03:161:24:48

Jeśli jesteś zainteresowany, co dzieje się w świecie biegów wyczynowych, jak trenują zawodnicy i trenerzy IBteam, jakie mamy spostrzeżenia odnośnie metod treningowych oraz co przygotowujemy dla wszystkich amatorów biegania, zapraszamy do subskrybowania. Będziemy chcieli zachęcić czytelnika do dyskusji, przemyśleń oraz działań.  🙂 

Pozostaw komentarz.